YTB’den yurt dışındaki vatandaşlara yönelik “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması
  • n50haber
  • Yerel
  • YTB’den yurt dışındaki vatandaşlara yönelik “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması

YTB’den yurt dışındaki vatandaşlara yönelik “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması

ABONE OL
30 Mayıs 2022 11:45
YTB’den yurt dışındaki vatandaşlara yönelik “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
öne çıkan görsel altı reklam alanı
satır solu reklam alanı 300x250
mobil reklam alanı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türk Diasporası içerisinde yazın alanındaki yetenekleri keşfetmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışmasını düzenliyor. Yarışmaya son başvuru tarihi ise 30 Haziran olarak belirlendi.

paragraf sonrası reklam alanı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yurt dışında yaşayan vatandaşların anadilleri olan Türkçe konusundaki yetkinliklerini ve ifade kabiliyetlerini attırmaları amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor. Yarışma aynı zamanda vatandaşların Türk Diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımlar ortaya koymasını da teşvik ediyor. Program Türkçenin; doğru, düzgün, güzel ve yaygın bir şekilde kullanılması hedefiyle ayrı kategorilerde ilan ediliyor.

“Çocuk Edebiyatı” alanı

Bu yıl 4’üncü kez düzenlenen yarışmada; deneme, öykü, şiir, ilk kitap alanlarına ek olarak diaspora çocuk edebiyatı türüne de yer veriliyor. Toplamda beş kategoride düzenlenecek yarışmada her kategori için ayrı bir seçici kurul oluşturulacak. Seçici kurulun esas alacağı değerlendirme kriterleri arasında; Türkçenin doğru ve etkili kullanımı, dil bilgisi, özgünlük, başvuru yapılan kategorinin şeklî ve teknik özelliklerine asgarî düzeyde uygunluk ile üslup olacak. Ayrıca yarışmada yer alacak eserin, Türk Diaspora edebiyat üretimini artırması, zenginleştirmesi ve bu türe yönelik yeni açılımlar kazandırması da değerlendirme açısından önem taşıyor.

3. paragraf sonrası reklam alanı

Son başvuru tarihi 30 Haziran

paragraf sonrası reklam alanı

Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Haziran olarak belirlendi. Adaylar yarışma başvurusunu ise “obys.ytb.gov.tr” adresinden yapacak. Başvuru için istenen evraklar ise adreste yer alan ilgili bölümlerde bulunuyor. Yarışmayı kazananların ilanı ise 1 Eylül tarihinde yapılacak. Yarışmaya ilişkin, özgeçmiş şablonu ve şartnameler de obys.ytb.gov.tr adresinden indiriliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: İhlas Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

reklam alanı13
reklam alanı 14

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

n50 İhbar Hattı