Üniversite ile bakanlık arasında örnek iş birliği
  • n50haber
  • Genel
  • Üniversite ile bakanlık arasında örnek iş birliği

Üniversite ile bakanlık arasında örnek iş birliği

ABONE OL
27 Mayıs 2022 11:30
Üniversite ile bakanlık arasında örnek iş birliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL
öne çıkan görsel altı reklam alanı
satır solu reklam alanı 300x250
mobil reklam alanı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), bilgi ve iletişim teknolojileri alanında donanımlı gençleri yetiştirerek iş gücüne kazandırmak hedefiyle yürütülen ‘1 Milyon İstihdam Projesi’ çerçevesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile iş birliği gerçekleştirdi. Şimdiye kadar 878 bin kişinin başvurduğu projenin daha da güçlenerek devam etmesi amacıyla hazırlanan protokol, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın tarafından imzalandı.

paragraf sonrası reklam alanı

Ege Bölgesinin ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanan protokol, 5 yıl süreyle geçerli olacak. İş birliği doğrultusunda, 1 Milyon İstihdam Projesinin uygulama, eğitim ve Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı bir çalışma ofisi kurulacak. Bu ofis, İEÜ’nün kampüsünde ya da belirleyeceği başka bir alanda oluşturulacak.

İEÜ, projedeki eğitim içeriklerinin geliştirilmesi, ölçme ve değerlendirme sisteminin kurulması ve yönetim faaliyetlerine katkı sağlama noktasında danışmanlık görevini de üstlenecek. İEÜ, tüm teknolojik altyapısını ve eğitimsel gücünü projeye aktaracak, tüm çalışmaları Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile koordineli yürütecek. Üniversite ile bakanlık arasında geliştirilen örnek iş birliğine ilişkin protokolün imza töreni, İEÜ Mütevelli Heyet Salonunda yapıldı. Törene; İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, 1 Milyon İstihdam Projesi Yöneticisi Emre Alıç, akademisyenler ve davetliler katıldı. Törende konuşan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, böylesine önemli bir projenin paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Gençlere, istihdama ve iş gücüne katkı

3. paragraf sonrası reklam alanı

Bilişim alanında donanımlı, son teknolojik gelişmeleri takip ve analiz eden kişiler yetiştirmenin Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu söyleyen Rektör Aşkar, “Teknolojide, özellikle bilişim alanında yaşanan dönüşüm, hepimizin hayatını şekillendiriyor. Teknoloji, artık yaşamımızın merkezinde. Pandemi süreciyle birlikte dijital dönüşümdeki hızın arttığını görüyoruz. Bilim üreten, değer oluşturan, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli gençleri yetiştirmeyi temel misyon kabul eden bir üniversite olarak, 1 Milyon İstihdam Projesine katkı sağlamaya da görev bilinciyle yaklaştık. Üniversitemiz bünyesinde, mühendislik fakültemiz tarafından titizlikle yürütülecek çalışmalar; inanıyorum ki gençlerimize, istihdama, iş dünyasına büyük güç katacak 1 Milyon İstihdam Projesi’ni daha da geliştirecek” dedi.

paragraf sonrası reklam alanı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın ise bu yılın sonuna kadar projenin 1 milyon kişiye ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Taşkın, “Projemizi, Türkiye’nin bilgi teknolojileri sektörüne özel tek eğitim ve istihdam platformu olarak da tanımlayabiliriz. 2020 yılında projeye başladığımızda temel amacımız, 1 milyon kişinin bilgi teknolojileri konusunda yetiştirilerek istihdama hazır duruma gelmesiydi. Bu hedefe ulaşmaya çok az kaldı. Kısa sürede 1 milyonun üzerine çıkmak istiyoruz. Projedeki toplam başvuru sayımız 878 bin, şu anda aktif kişi sayısı ise 725 bin. Verdiğimiz eğitimler, toplamda 100 bin dakikayı aştı. Projemizdeki eğitim içeriklerini, temel bilgileri de sürekli güncelliyoruz. Böylesine değerli bir projede, en büyük destekçilerimizden birisi de hiç kuşkusuz üniversitelerimiz olmalı. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile bu yönde sağlanan birliktelik, örnek ve oldukça yararlı bir adım oldu. Bu sürece destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: İhlas Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

reklam alanı13
reklam alanı 14

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

n50 İhbar Hattı