Radon gazı ve depreme etkisi araştırılacak

Radon gazı ve depreme etkisi araştırılacak

ABONE OL
23 Mayıs 2023 18:00
Radon gazı ve depreme etkisi araştırılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
öne çıkan görsel altı reklam alanı
satır solu reklam alanı 300x250
mobil reklam alanı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Songül Akbulut Özen, radon gazı ve depremler üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma gerçekleştirecek.

paragraf sonrası reklam alanı

’6 Şubat 2023 Kahramanmaraş ve 20 Şubat 2023 Hatay Depremleri Sonrası Kapalı Alan Radon Konsantrasyonlarının Belirlenmesi ve Deprem-Radon İlişkisinin Araştırılması’ başlıklı projesi TUBITAK tarafından desteklenmeye hak kazanan Prof. Dr. Özen, depremler ve artçı sarsıntılar ile radon gazı salınımının arasındaki ilişkinin proje çerçevesinde inceleneceğini söyledi. Son yıllarda uranyum araştırmaları, radyasyondan korunma, depremin önceden tespit edilmesi gibi konular üzerine yapılan araştırmalarda radon gazının havadaki konsantrasyonunun doğru bir şekilde ölçülmesinin önem kazandığını ifade eden Özen, projeyle Kahramanmaraş depremlerinin gerçekleştirildiği bölgelerde incelemelerde bulunacaklarını vurguladı.

Deprem öncesinde ve artçı sarsıntılarda artıyor

Radon gazının deprem öncesinde ve akabindegerçekleşenartçı sarsıntılarla arttığını dile getiren Prof. Dr. Özen projeyle birlikte bölgedeki kapalı alan radon konsantrasyonları pasif radon detektörleri ile ölçerek değerlendirmelerde bulunacaklarını söyledi. Prof. Dr. Özen ayrıca Radon analizleri sonuçlarından ve koordinat bilgilerinden faydalanılarak jeoistatistik analiz ve haritalandırma yöntemiyle haritalama çalışması yapacaklarının da altını çizdi. Hâlihazırda var olan Türkiye Radon Haritası ve diğer araştırmacılar tarafından bölgede yapılmış radon ölçümleri ile karşılaştırmalar yapacaklarını da sözlerine ekleyen Özen, ayrıca detektörlerin adreslerde bulunduğu süreçlerde gerçekleşen depremlere ait bilgiler Kandilli Rasathanesinden alınarak depremlerin radon salınımına etkisinin de ortaya konulacağını ifade etti.

3. paragraf sonrası reklam alanı

1 Mart 2023 tarihiyle birlikte ilk etap çalışmalarının başladığının altını çizen Prof. Dr. Özen, depremin merkez üssü, şiddeti, boyutu, deprem dalgalarının dikey veya yatay olarak yayılımı gibi parametleri kendi özelinde incelediklerini de sözlerine ekledi.

paragraf sonrası reklam alanı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: İhlas Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

reklam alanı13
reklam alanı 14

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

n50 İhbar Hattı