DOLAR 28,9384 0.1%
EURO 31,7424 0.13%
STERLIN 36,5673 0.09%
ALTIN 1.873,070,13
BIST %
BITCOIN 10754950,76%
Nevşehir

AÇIK

02 00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ASO Başkanı Ardıç: “Yeşil Mutabakat çerçevesinde üretim yapmazsak, ürünlerimize patent alamayabiliriz”
  • n50haber
  • Ekonomi
  • ASO Başkanı Ardıç: “Yeşil Mutabakat çerçevesinde üretim yapmazsak, ürünlerimize patent alamayabiliriz”

ASO Başkanı Ardıç: “Yeşil Mutabakat çerçevesinde üretim yapmazsak, ürünlerimize patent alamayabiliriz”

ABONE OL
9 Mayıs 2023 14:00
ASO Başkanı Ardıç: “Yeşil Mutabakat çerçevesinde üretim yapmazsak, ürünlerimize patent alamayabiliriz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
öne çıkan görsel altı reklam alanı
satır solu reklam alanı 300x250
mobil reklam alanı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, “Yeşil Mutabakat çerçevesinde üretim yapmazsak ihracat yapamaz hale gelebiliriz, hatta ürünlerimize patent alamayabiliriz” dedi.

paragraf sonrası reklam alanı

ASO ve TÜBİTAK işbirliğiyle, ASO Zafer Çağlayan Meclis Salonu’nda “Ufuk Avrupa Programı Hidrojen Odaklı Bilgi Günü” programı gerçekleşti. Programa, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez katıldı. Başkan Ardıç, yeşil hidrojenin, iklim eyleminin merkezinde yer alan önemli konulardan biri olduğunu söyledi. Ardıç, iklim eyleminin dünyadaki öncüsünün Avrupa Birliği (AB) olduğunu belirterek, “Avrupa Yeşil Mutabakatının ara hedefi, kıtada sera gazları emisyonunu kademeli olarak azaltmak, nihai hedef ise net sıfır düzeyini yakalamak. Net sıfırın sağlanması, gezegenimizde sürdürülebilirliğin önemli bir kazanımı olacak. Diğer taraftan Avrupa, yeşil teknolojileri üreten ve ilk hayata geçiren taraf olmanın karşılaştırmalı üstünlüklerini kazanmayı da amaçlıyor” diye konuştu.

“Küresel üretim ve ticaretteki payımızı da artırabiliriz”

Yeşil Mutabakatı iklim değişikliği konusunda yapılmış akademik bir çalışma gibi düşünülmemesi gerektiğini belirten Ardıç, “Avrupa Yeşil Mutabakatı, derin bir dönüşüm programı ve ülkemiz için de büyük ölçüde bağlayıcı olan, hayatımızın her noktasına temas eden bir strateji. Eğer Yeşil Mutabakat çerçevesinde üretim yapmazsak ihracat yapamaz hale gelebiliriz, hatta ürünlerimize patent alamayabiliriz. Eğer yeşil dönüşümü başarırsak küresel üretim ve ticaretteki payımızı da artırabiliriz” ifadelerini kullandı.

3. paragraf sonrası reklam alanı

“İmkanların en verimli şekilde faydalanmasını arzuluyoruz”

paragraf sonrası reklam alanı

Kimya, demir-çelik gibi karbon yoğun sektörlerde hidrojen enerjisinin iyi bir alternatif olabileceğini ifade ederek, “Reel sektörümüzde hidrojen şu anda yeterince bilinmiyor. Eğer faydaları iyi anlatılırsa ve finansman desteği sağlanırsa iş dünyası bunu değerlendirecektir. Nasıl ki güneş panellerinde bir sıçrama yaptık, teknik ve finansal destekle hidrojende de benzer bir atılım yapabiliriz. Bu noktada, Ufuk Avrupa Programı’nın özel sektöre tanıtımı çok önemli çünkü bu program, firmalara hibe fonlar sağlıyor. Hidrojen gibi yenilikçi enerji yatırımlarında her tür mali desteğe şüphesiz çok ihtiyacımız olacak. Ayrıca bu projeler, Türk firmalarının uluslararası Ar-Ge faaliyetlerine katılarak iş yapma kabiliyetlerini de artırıyor. Uluslararası projelerle yenilikçilik tabanımızı genişletebilir, dış pazarlarda rekabet gücümüzü arttırabiliriz. Bu sebeplerle firmalarımızın Avrupa Birliği’nin bilimsel işbirliği hibe programları hakkında yüksek bir farkındalığa sahip olmasını, imkanlarından en verimli şekilde faydalanmasını arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yenilikçilik partnerlerimiz olmasını istiyoruz”

ASO üyeleriyle çalışarak yeşil dönüşümde atak olmaya, öncü işler ortaya koymaya devam edeceklerini belirten Ardıç, “Bu amaçla üye firmalarımızın Ufuk Avrupa projelerine katılmalarını, yenilenebilir enerji alanındaki hibelerinden, network ve inovasyon getirilerinden faydalanmalarını çok önemsiyoruz. Uluslararası projelere katılımımızı arttırarak, dünyanın dört bir yanından Ar-Ge ve yenilikçilik partnerlerimiz olmasını istiyoruz. Proje ortaklarımızla yeni ticaret işbirlikleri kurmak istiyoruz. Bu kazanımların her biri Ankara sanayisine ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır” dedi.

Ufuk Avrupa Programı, Avrupa Birliği (AB) Çerçeve Programları, AB’ye üye ve aday olan ülkeler arasında ortak bir bilim-teknoloji politikasının oluşturulması fikriyle ortaya çıkmış olan Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetlerini (yatırım odaklı projeler hariç) desteklemek üzere kurulmuş olan özel bir fonlama mekanizmasıdır. Türkiye Programa, Asosiye Ülke unvanı ile katılım sağlamakta olup TÜBİTAK ise Ulusal Koordinasyon Ofisi (UKO) olarak bu kapsamdaki faaliyetleri yürütmektedir.

paragraf sonrası reklam alanı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Kaynak: İhlas Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

reklam alanı13
reklam alanı 14

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

n50 İhbar Hattı